Prisijungti!

Sveiki atvykę į Biržų miesto lopšelio-darželio ,,Genys" internetinę svetainę!

 
 
 
 
 

    Duona – vienas seniausių žmonių valgių. Jai skirta daug gražių žodžių, eilėraščių. Mūsų protėviai turėjo įvairių tikėjimų, apeigų. Sunkiai dirbo, kad stalą galėtų papuošti naminės duonos kepalu. Tešlos ruošimas, duonos kepimas, laikymas, raikymas turėjo net savotiškas apeigas. Senolių išmintis byloja: mūsų duona kasdieninė, duona būtina žmogui kaip oras ir vanduo, duona šventa... Tokia buvo pagarba duonai.

     Šiandien viskas kitaip – duonos tiek daug ir tokia įvairovė, kad net sunku ir išsirinkti.

    Apie pagarbą, tradicijas, šventumą duonai, vaikams reikia kalbėti jau nuo mažens. Todėl vasario 1- 5 dienomis lopšelyje – darželyje ,,Genys“ vyko projektas ,,Duonutė – pyragų močiutė.

    Pirmadienis buvo skirtas pokalbiams, pasakoms, smulkiajai tautosakai, grožinės literatūros kūrinėliams, inscenizacijoms apie duoną.

    Antradienis – meninės veiklos diena.

    Vaikučiai piešė, lipdė, aplikavo: grūdus, varpas, pjovimo, kulimo, kepimo įrankius, techniką, iš tešlos formavo duonos kepaliukus.

    Trečiadienis – edukacinės programos ,,Mano kepaliukas“ diena.

   Įstaigoje svečiavosi Mažosios bendrijos „Mažųjų ugdymas“ vadovė Rasa ir salėje pravedė programą „Mano kepaliukas“. Vaikai ir auklėtojos susipažino su kepyklos vadove, kuri buvo griežta, bet teisinga ir vadovavosi sena patarle: kas nedirba, tas nevalgo. Visi sužinojo, kodėl kepėjai ryši prijuostes ir dėvi kepuraites... Kodėl rėtis kiauras... Ar viską, kas skylėta reikia išmesti... Kokio skonio miltai... Kaip kvepia rauginta tešla... Kodėl duona tokia gardi... Kodėl duona – kasdieninė, o tortas – tik šventinis... Vaikučiai patys gamino kepaliukus, sudėliojo į kepimo skardą ir stebėjo, kaip krosnelėje kepė duonelė. Kol kepė duonelė vaikučius aplankė vilkas Pilkišius. Jis mokėsi gaminti duoną, draugauti ir dalintis. Duonutei iškepus kepyklos vadovė prabilo tokiais žodžiais: kas dirbo, netingėjo, tam laikas valgyti atėjo. O kas svajojo, pro langą žiopsojo, dabar pavydės. Iškepus duonelei vieni ragavo, kiti nešėsi namo ir sakė su tėveliais kartu ragaus.

     Ketvirtadienis – žaidimų, šokių, dainų diena.

     Salėje vaikai susipažino ir žaidė lietuvių liaudies žaidimus – ratelius: ,,Ant aukšto kalnelio“, ,,Mano maišas pakulinis“, ,,Du zuikučiai mala“. Dainavo lietuvių liaudies daineles: ,,Šakar makar“, ,,Kinku linku“.

      Penktadienis – animacinių filmukų diena.

      Lopšelio-darželio salė virto kino teatro sale. Visų grupių vaikučiai rinkosi į salę žiūrėti filmukų: ,,Stebuklingas malūnas“, ,,Pyragėlis“, ,,Pagrandukas“.

    Visų veiklų metu vaikai mokėsi gerbti ir mylėti duonelę. Vaikams patiko minkyti tešlą

iš miltų. Vaikų tėvelius kvietėme prisijungti prie projekto ir per išeigines dienas, kartu su vaikais, nupiešti mėgstamiausios duonos kepalėlį. Visiems sunešus piešinius, kiekviena grupė pasidarė po knygą, kurią pavadino ,,Šeimos duona“. Panaudojant įvairius metodus ir formas, vaikai daug sužinojo apie duoną, apie sunkų darbą, auginant ją, apie duonos kelią iki mūsų stalo.

 

Vyresnioji auklėtoja R. Karaliūnienė

 

ozio_gallery_lightgallery

Mums rūpi Jūsų brangiausi!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.