Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 68

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 73

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 76

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 79

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 82

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/darzelisgenys/domains/darzelis-genys.lt/public_html/plugins/content/ozio/ozio.php on line 86

Lapkričio 9-13 dienomis lopšelyje-darželyje „Genys“ vyko projektas „Mažų rankyčių prisilietimo galia“ (skirtas Etnografinių regionų metams Lietuvoje paminėti). Projekto metu organizuotos veiklos, padedančios puoselėti tautinius papročius ir tradicijas, turtinančios vaikų etninės kultūros patirtį, padedančios ugdyti jautrumą savo krašto grožiui.

Diena su pasaka - taip prasidėjo mūsų pirmadienis. Kiekviena grupė pasirinko pasaką ir ją sekė, vaidino, žaidė, kūrė ir improvizavo. Pravėrus seklyčios duris, girdėjosi kaip, gražiai susėdę žvakių šviesoje, vaikai klausėsi pasakų, kurias sekė vaikų močiutės. Salėje vaikai susipažino ir žaidė Biržų krašto žaidimus „Prietemėlėj, prietemėlėj“, „Adatytį pamečiau“, „Per Biržų miestą“.

Antradienis - karpinių diena. Mažos rankytės karpė medžius, plėšė juosteles ir puošė lėkštes, ąsočius. Metodiniame kabinete grupių vaikai ir pedagogės žiūrėjo filmą apie Biržų krašto tradicijas. Tėveliai, atėję pasiimti savo vaikučių, stenduose galėjo išvysti ką sukūrė vaikų mažos rankytės.

Trečiadienis - Švento Martyno diena „Žibintų šviesoje“. Žibintas – šeimos simbolis. Pasitelkę visą išmonę žibintą savo rankomis namuose gamino visa šeima. Kokių įdomių ir originalių žibintų vaikai prinešė! Paminėdami šią mūsų krašte retokai švenčiamą paskutinę rudens šventę, visi kartu su Šv. Martynu (logopedė Kristina Lendsbergaitė) nešėme savo pagamintus žibintus aplink darželį, kurio kieme prie berželių laukė piemenukai su oželiu (meninio ugdymo mokytoja Edita Krikščiūnienė, vaikai - Domantas, Joris, Grantas). Žibintų šviesoje visi kartu dainavo, šoko ratelius. Sužinojo, kad žemės nuo šiol ik pavasario nevalia judinti. Šeimininkės (darželio virėjos Gaila, Vitalija ir Romana) vaišino sūriu ir sausainiais. Tai ir valgė vaikai ir šventės svečiai.

Ketvirtadienis - Molio diena. Vaikai lipdė, fantazavo, interpretavo su modelinu ir moliu. Lipdymas vaikams buvo tarsi te­ra­pi­ja, ku­ri ra­mi­no, iš­lais­vi­no kū­ry­bi­nes ga­lias. Iš be­for­mės lipdymo  ma­sės už­gim­ė re­a­lus ga­mi­nys,  prie jo rei­kėjo tik pri­si­lies­ti ne tik ran­ko­mis, bet vi­sa sa­vo jaus­mų ir nuo­tai­kų pa­le­te. Salėje vaikai improvizavo su molinėmis švilpynėmis.

Penktadienį vyko koncertinė valandėlė-susitikimas su Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos jaunosiomis muzikantėmis ir mokytoja Aušra Trapulionyte - Butkauskiene. Mūsų darželio ansambliukas ,,Geniukai” savo pasirodymu pradėjo bendrą koncertą. Tai buvo šiltas, jaukus renginys. Vaikai ne tik klausėsi, plojo, bet ir galėjo susipažinti, pamatyti lietuvių liaudies instrumentus, pasidžiaugti buvimu kartu.

Etnokultūrinis ugdymas veiksmingas, kai yra grindžiamas teigiamomis vaikų emocijomis, maloniais išgyvenimais ir žaismingumu. Tik per aktyvią veiklą – pajuntant, paliečiant, stebint, dalyvaujant – patirti ritualai tampa neatskiriama mažo žmogaus gyvenimo patirtimi.

Džiaugiamės kartu su visais, prisidėjusiais prie šio projekto: pedagogais, tėveliais, dalyviais, žiūrovais ir svečiais. Visais, kurie visą savaitę praleido kartu, apsupti muzikinio folkloro, tautosakos, papročių, tradicijų ir prisilietė prie etnokultūros bei Biržų krašto tradicijų.

Meninio ugdymo mokytoja E. Krikščiūnienė